top of page

את מטרת השיעור לתלמיד פסנתר, אני מחלקת לארבע: תיאוריה, טכניקה, הבעה ורפרטואר

להורים שלום,


סוף סוף מכתב זה מגיע אליכם – למרות שילדכם לומדים זה מכבר.


השנה התחילה בצורה טובה ובאווירה נעימה לאחר החופש הגדול ותקופת החגים.


כרגיל וכצפוי יש ״נפילת מה״ לאחר תקופה ארוכה ללא נגינה (ומעטים הילדים וכן המבוגרים שמסוגלים להמשיך באותה שיגרה של אימונים גם ללא שיעורים), אבל נראה לי שהשכר מרובה על ההפסד וניגשים לפסנתר בהתלהבות יותר ובחשק וסקרנות.


כפי שכבר כמה פעמים פירטתי במכתבים קודמים, את מטרת השיעור לתלמיד פסנתר, אני מחלקת לארבע:

1. תיאוריה והכרת הכלי

2. טכניקה והתעמלות״ האצבעות וחיזוק מבנה הידיים והפרקים

3. הבעה עצמית ואלתור, ודגש על הצד החווייתי וההבעתי של הנגינה

4. רפרטואר יצירות מגוון, סוקרת מכל התקופות – ברוק, קלאסי, רומנטי, מודרני, שירי – עם, ומהווייתנו שלנו – שירי ארץ ישראל


על מנת שלא ״אתייבש״, אני בעצמי ממשיכה להשתלם. לפני כשנתיים למדתי תוכנית עמוסה ומאלפת שכללה העמקה בכתיבת המלחינים המערביים הקלאסיים, וכן לימוד מעמיק בכתיבה בת זמננו וקשר המילה והצליל בשירי ארץ ישראל.


בנוסף לזה השתתפתי בצרור קורסים בנושאים פדגוגיים ודידקטיים בהוראת המוסיקה. בקיץ השתתפתי בהשתלמות של משרד החינוך למורות למוסיקה בו התמקדתי בהוראת המקלדת וכן גם בהוראת התיאוריה ופיתוח השמיעה.


השנה בחרתי ללמוד בצורה פחות קונבנציונאלית בנושאים של ההבעה העצמית של הילד, חופשיות הנגינה והאלתור על הפסנתר, פיתוח הרומן בין הילד לכלי, מעבר לשעה הפורמאלית של הנגינה. וכן גם קורס באקדמיה ע״ש רובין בנושאים להעשרה למורות פסנתר. כמו כן הקיץ קניתי המון חומר לימוד חדש והעשרתי את הספרות הנלמדת.


סדרי התשלום ימשיכו להיות כמו בשנים האחרונות...

תלמידה הנעדרת משיעור מסיבה של מחלה או כל סיבה מוצדקת אחרת עם הודעה של יומיים מראש, אחזיר לה את השיעור או אחזיר כסף על פי המחיר הריאלי של שיעור. סיבה מוצדקת אינה בייביסיטר, התרמה, מסיבת יום הולדת של חברה, סרט בטלוויזיה וכו׳ וכו׳....


כמובן במקרה של ביטול מצדי גם כן יוחזר השיעור. בת שאינה מופיעה לשיעור ולא מסיבת מחלה וללא הודעה - לא אחזיר את השיעור.


אבקש לדאוג שהתלמידה תגיע עם החוברות ומחברת ובזמן. בדרך כלל אני אספק את החוברות ובת שרוצה לרכוש חוברת יכולה לעשות זאת דרכי בהנחה.

נא לשמור על החוברות


הטלפון שלי פתוח לכל השאלות, הבהרות, שיחות וכו׳. אשמח לשמור על קשר פורה למען טובת הבנות ובכלל!


תודה רבה


דינה הורביץ
התכוננות לקונצרט סוף שנה – רשימה חלקית של השירים שינוגנו בקונצרט


השנה הביאה המון תהפוכות ולפעמים נראים דברים כה פשוטים ומובנים מאליהם, פתאום רחוקים ולא מובנים. כמה מתסכל.


נעשה פה מחרוזת שירים להתחזק באמונתנו:

הבסיס – סולם יעקב – הקשר הנצחי של העם והארץ. אל אף כל הערפל, דכדוך ונסיגה כביכול, נדע ונזכור שאנו שואפים לטוב אמיתי ושלום שהוא באמת ערך ולא רק פרחים בקנה.


נדע לראות את מופלאות השם בהנהגתו עלינו גם בנסים הגלויים שמעוררים התפעלות וכיסופים ברחובנו הצר. ונדע גם לראות את מופלאות ה׳ בשיבת ציון והגעגועים וחזרה לארץ ישראל העיר באפור (אמנם פריז, אבל...), ולא נשכח את חלקנו שלנו, הנשים, ככתוב בחז״ל – בזכות נשים צדקניות נגאלו ממצרים ובזכות נשים צדקניות עתידין להגאל אשת חיל.


למרות שנראה הרבה צל, נזכור ונשכיל לראות גם את האור וגם את הצל, גם את הדבש וגם את העוקץ – על כל אלה.נמשיך בחיי יום הבונה, הפורה ונתחזק מבפנים ונחזור לשגרת חיינו, גם בלימוד פסנתר, והרי אין לדבר סוף. שתים עשרה ירחים7 צפיות

Bình luận


bottom of page