top of page

אולי המוזיקה של דינה היא שהפכה את האווירה למעין סימפוניה מתמשכת של שמחת חיים ואולי חוש ההומור של אלי

אהרן הורביץ

אחיו של הרב אלי הי"ד


הוי אחי הוי אחותי


הרבה הספידו את חֹכמתכם, את מסירותכם, את קדושתכם, ואני באתי כאן היום לדבר כאח קטן לאחי הגדול. ולאחותי – כי כאחות הייתה לי דינה - אחות גדולה.


כאח קטן עקבתי אחריכם מיום שעמדתי על דעתי ועד עצם היום הזה. אתם פילסתם לנו את הדרך כעמוד אש וענן לפני המחנה.


אלי אתה היית החלוץ בעליית המשפחה לארץ ישראל. אהבתך הראשונה הייתה לרגבי האדמה החומה של קיבוץ חולתה שם קיבלו אותך משפחת כרמלי כבן. התפלשת בבוץ, העברת קווים בכותנה אבל גאוותך הגדולה הייתה על גינת הפרחים הגדולה שעמלת בה כל כך - להצמיח כל שתיל, להוציא פרח מהאדמה. עקבתי אחריך, אחר ההשתוקקות הגדולה הזאת ליופי, לפריחה - אחר הרצון העַז להביא חיים. רצון, שנשאר אתך עד יום מותך - כמו בשבת שעברה שהיית אצלנו באפרת - שלא יכולת להכיל את נשמתך מפריחת הכלניות, ואפילו ביום ששי ערב הרצח טיילת בטבע עם דינה בגבעת התורמוסים. אהבת את ארץ ישראל לא כמטפורה לא כמשל - היית נכון להקריב עבורה. איזו גאווה הייתה לי בהשבעה ליד הכותל כשקיבלת את הכומתה האדומה של הצנחנים. אהבת את ארץ ישראל לא כמטפורה לא כמשל - אלא אבנים ורגבי עפר - רגבי עפר שאוספים אותך היום חזרה אל חיקם.


הוי אחי הוי אחותי


עקבתי אחריך אחי כשחיזרת אחרי דינה. היא אמרה לימים שראתה אותך כאש יוקדת ואילו היא כמים - זורמת עם המציאות וקשורה אליה. ואולי הוא היה המים והיא האש. אש ומים, שמים - זיווג מן שמים. בנושא הזוגיות, הייתם בשבילינו עמוד האש ועמוד הענן - מקור המים. הכנת חתנים רבים ודינה כלות רבות, כולל אותי ואת אסתר את אורי ומיכל. מי אם לא ממך, אחי הגדול, למדנו את רזי האהבה, את סוד הדביקות, את העוצמה שיש בטוהר ובקדושה.


אבל ההכנה הגדולה ביותר הייתה פשוט להסתכל עליכם - זוג מאוהב עד כלות. אהבה שהיא כולה רגישות לכל תזוזה בנפש של הזולת. לא פעם הזכיר אלי את דימוי הזוגיות האידיאלית - כשירמיהו הנביא בא למערת המכפילה לבקש מהאבות שיתפללו על עם ישראל ערב החורבן חיפש את אברהם ומצא אותו בחיק שרה. הנה - אמר - גם המוות לא מפריד ביניהם, זהו קשר של נצח. ואכן, המוות לא הפריד ולא יכול להפריד ביניכם. אתם הזוג הנצחי, היפה, כמאמר המשוררת רחל – כאלה באביב ימותו.


הוי אחי הוי אחותי


עקבתי אחריך אחי אל תוך הבית שבנית שלמרות האינטימיות היה פתוח לרווחה. אולי זו הייתה המוזיקה של דינה שהפכה את האווירה למעין סימפוניה מתמשכת של שמחת חיים ואולי חוש ההומור של אלי שעשה את הבית למקום שתמיד הרגשנו בו נוח. - יש לי תחושה שגם עכשיו הוא מסתכל עלינו ממרומים עם מבט משועשע מעט על כל ההמולה סביב. - ואולי זאת הייתה פשוט האנושיות הגדולה המתפרצת - אהבת אדם מיוחדת במינה שאינה יודעת להבדיל בין דתי לחילוני ימני ושמאלני ומקבלת כל אחד באשר הוא.


הרבית לדבר על אברהם אבינו אוהב האדם, ואתה ודינה הייתם דוגמה חייה להשקפה זו בחיי היום יום. למרות שהיו לכם קשיים משלכם תמיד היה לכם זמן לחלוק עם אחרים את צרותיהם. כמה פעמים פנינו אליכם אנחנו ועוד רבים כמונו בשעת מצוקה. תמיד הרגעתם אותנו וכוונתם אותנו לחוף מבטחים. מכם למדנו איך צריכים הורים להיות מעורבים באהבה ובתבונה בחיי ילדיהם. משפחה מלוכדת אוהבת. הייתם שותפים לשידוכים לידות וגידול הילדים של ילדיכם. דינה פעם אמרה שלהיות אמא זה כל הזמן להתפלל.

ובכלל עיקר עניינם של אלי ודינה היה העיסוק בתיקון. כמה עסקו בנבכי נפשם על מנת לתקן. כמה עזרו לאחרים לתקן את נפשם. לעולם לא התייאשו גם במצבים הקשים ביותר. הייתה להם אופטימיות שפעמים נראתה מופרזת אבל באמת נבעה מאמונה גדולה בכוחות החיים ובמי שנתן אותם.


הוי אחותי אחותי דינה, משפט אחד שאמרת בשבת האחרונה כשהיית אצלנו נחרט בזיכרוני ומבטא את שמחת החיים הגדולה ואת האופטימיות הבלתי נלאית - האדם רקד לפני שידע ללכת ושר לפני שידע לדבר. איזו תקווה גדולה צפית לאדם.


עקבתי אחריך אחי אל נבכי השקפתך. רק אליך יכולתי לפנות. מי עוד הוא אינטלקטואל מופלג שלא השאיר ספר הגות שלא קרא ועם זאת תלמיד חכם השקוע כולו בד' אמות של הלכה - שראה בתורה את גאולת האדם. מי כמוהם היו פתוחים וליבראלים כל כך ועם זאת עקביים לדרכם תוך הקפדה בקלה כבחמורה? מי ראה את אהבת הכלל, הממלכתיות, את המדינה העם הצבא והתורה כערכים נשגבים שאין להפריד ביניהם. עם מי יכולנו לדבר גם על פוסט - מודרניזם וגם על תהליך הגאולה לפי השקפת הרב קוק? אין הרבה כאלה.


הוי אחי הוי אחותי


אלי אתה תפסת את מקומך כמנהיג המשפחה - אליך פנינו בכל דבר. כשאבא נצרך לניתוח אתה תפסת פיקוד וכשאמא חלתה טיפלת בכל העניינים. עכשיו השארת אותנו ללא מנהיגות. אבל לא רק אותנו השארת. בזמנים כל כך קשים עם ישראל צריך מישהו שיסביר לו מה קורה אתו. מהי המשמעות של האירועים שפוקדים אותנו. והנה חלל –ריק. אבד לנו מי מהבודדים שיכלו לתת הסברים, שיכלו להכניס הגיון לעולם הולך ומתפרק.


תחסר לי מאד אחי אלנתן. תחסרי לי מאד אחותי דינה - היו שלום.
2 צפיות

Comments


bottom of page